Yine Bir Son Dakika!

Sevgili Kaptanlarım,

Yine bir “son dakika” paylaşmak istiyorum. Fethiye Yes Marin’de bu haftaki ekibi beklerken, yedeklenmiş bir teknenin iskeleye doğru yaklaştığını farkettik. Tabi ki “meraklı melahat” bendeniz, koştum hemen seyretmeye. Meğer bizim iskleye getiriyorlarmış tekneyi. Palamar Osman (ki daha önceki canlı yayından hatırlarsınız) elinde cep telefonu tonoz halatını işaret etmeye çalışıyor. Bu da ayrı bir ironi!

Hemen Benhür’ü de çağırdım. Yanaştırılacak tekne büyük: Bavaria Ocean, center kokpit, 50 ft civarı. Motor çalışmadığı için, bizim sancağımızdaki teknenin yanına halatlarla yanaştırılıp baştan kara yapılacak. Osman atladı bir bota, gitti yardıma. Bir baktım bizim cesur yürek Temel Reis kaptan da atlamış motora, gidiyor yardıma (tekneyle iskele arasına sıkışan). İçimden “düşmez inşallah” diye de geçirmedim değil hani!

Botlar yardıma gidince yedekleyen tekne çözdü halatları ayrıldı. Elimde bir usturmaca bizim teknenin burnunda bekliyorum. Benhür ise sancağımızdaki tekneye geçip tonoz halatını başa aldı. Kolay değil kaç ton tekneyi 10-15 beygir gücündeki 2 bot ite kaka çeke iskeleye yanaştıracak. Söylenti, teknenin karaya oturduğu!

Neyse başka bir sıkıntı olmadan tekneyi halatlarla iskeleye bağladık. Üzerinde Sahil Güvenlik’ten bir komutan ve 70 yaşlarında bitkin bir Hollandalı. Komutan tekne belgelerini aldı ve ayrıldı. 5 dakika sonra Hollandaca konuşan bir Türk geldi ve olayı bizlerle paylaştı.

Amca 1941 doğumlu, şeker hastası, tek başına tekneyi İspanya’dan Türkiye’ye getirmiş. Ne ailesi, ne de bir yakını eşlik etmek istememiş. Seyir halindeyken tekneden düşüyor. Bir şekil tekneye tutunmayı başarıyor. Tam 2 saat boyunca! 70 yaşındaki adam tam 2 saat boyunca tekne ileri yoldayken suda kalmış. Tekne ancak Şövalye Adası ile Letonya Otel arasındaki sığlık fenerine çarpıp durabilmiş. Daha doğrusu çarpıp çarpıp duruyormuş. Otel müşterilerinden bir İngiliz ile olayı bize aktaran Türk farkedip tekneye çıkmışlar. Tekneyi durdurmuşlar, adamı içeri almışlar. Adamda ne derman kalmış, ne üst baş, çırılçıplak. Kalbi çok hızlı atıyor ve sağ ayağını hissetmiyormuş. Hastaneye götürmek istemişler ama teknesini bırakmak istememiş. Meğer amca tüm birikimini bu tekneye yatırmış. Eylül’de karısı ve çocukları ilk defa tekneyi görmek ve tatil için geleceklermiş. Amcayı hastaneye gitmeye razı edemeyince Sahil Güvenliğe haber vermişler. Böylece bizim buraya gelmişler. Kaza esnasında yardımcı olan Türk biraz önce amcayı hastaneye götürmeye razı etti. Amca el ayak titreye titreye, teknesini okşayarak ağlıyordu. Ben de telefon numaramı verdim ki bir ihtiyaçları olursa arasınlar.

Şimdi Sevgili Kaptanlarım yine çıkaralım dersleri:

1. Tek başına seyir yapıyorsanız kendinizi mutlaka bağlayınız.

2. Can yeleğini ihmal etmeyiniz.

3. Hastalığınız varsa ilacınızı boynunuza asınız.

Ama hepsinden iyisi tek başınıza çıkmayın :-))

Sevgilerimizle…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.