Mavi Yeşil Dünya

Alabildiğine mavi, bir o kadar da yeşil bir dünya…

Ilık, nefis bir havaya karışmış buram buram zambak kokuları… İskelelerle aranızda uzanan küçük papatya tarlaları… Alabildiğine mavi, bir o kadar da yeşil bir dünya…

Huzur sizi esir alır. Zaman durmuş hissedersiniz ya da dursun istersiniz. Çünkü Göcek’e gelmişsinizdir.

Göcek derler ama aslında Dalaman’ın koylarıdır Boynuzbükü, Taşyaka, Göbün, Sarsala, Hamam ve daha nicesi. Yemyeşil çam ormanlarıyla çevrili bir gölde beyaz yelkenlerle süzülürsünüz. Dalga sadece motoryatlar geçtiğinde çıkar. İşte bu yüzden dünya denizleri ikiye ayrılır Göcek ve diğerleri diye!

Araba ile ulaşamazsınız bu koylara. Elektrik-su yoktur büyük bölümünde. Bundan 7-8 yıl öncesine kadar musluklarından tuzlu su akardı. Şimdilerde ise sabahın köründe çıkıp balıkçı kayıklarıyla 3-4 mil mesafeden su taşıyorlar. Yıllar boyu jeneratörle elektrik ürettiler. Mazot bitti mi yıldızlarla başbaşa kalırdınız. 3-4 yıl evvel yüksek maliyetlerine rağmen güneş enerjisini keşfettiler.

Modern değildir hiçbir tesis. Hatta son derece derme çatmadır. İzinsiz çivi bile çakamazlar. Ama tonozları vardır tüm iskelelerin ve halatınızı alacak çalışanları. Dalaman’dan gelir erzakları. Sarsala Koyu’na kadar arabayla, oradan teknelerle koylara. Zeytinlerini, zeytinyağlarını, ballarını kendileri üretirler. Bekçileridirler o zeytinliklerin. Taş fırınları vardır günlük taze balıkları, mis gibi kokan kek ekmeklerini pişirmek için. Gelen yabancı yelkenciler sayesinde İngilizce konuşur olmuşlardır sizden, benden iyi. Ufacık barakalarda yaşarlar yaz boyu. Ailelerini görebilmek için anca haftada bir giderler Dalaman’a. 6 ay derler sezon için ama asıl Temmuz-Ağustos-Eylül’dür dolu oldukları zaman. Kışın başka başka işlerde çalışırlar çocuklarını okutabilmek, geçinebilmek için. Kızdırırlar bazen Türk müşterilerini ama gönül almayı da bilirler bir o kadar.

İlk göz ağrımızdır Göcek Körfezi, çok anımız vardır koylarında. Çok severiz işletmecilerini, çalışanlarını. Evimizde hissettirirler bizi. Kardeşleri gibi görürler beni, enişteleridir Benhür. Kıyacaklar bu güzelim koylara diye içimiz gider.

İlk defa bir yıldır uzak düştüm oralardan. Ama yakında, hem de çok yakında küçük misafirimizle yeniden basacağım yelkenleri koylara doğru. Belki halatımızı alan sizlerden biri olur, ya da yan tekneden selamlarsınız bizi. Ayaklarımızı denize nazır uzatır birlikte birşeyler yudumlarız. Karpuz voley de oynayabiliriz denizde.

Hiç mi gelmediniz daha önce buralara, yelken de mi yapmadınız? Öyleyse o uzun listenize bir ilave daha yapın “Göcek kaybedilmeden yelken yapılacak” diye…

Göcek Körfezi Küçük Sarsala'da Bir Yelkenli Göbün'de Bahar Göbün'de Bahar Yansıma

29 Mart 2015

29 Mart 2015

30 Mart 2015

30 Mart 2015

21 Mart 2015

21 Mart 2015

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.