Her Yanaşma Bir Tecrübedir

Kaptanlar,

Az daha felaketle sonuçlanacak bir tecrübeyi sıcağı sıcağına paylaşmak istiyorum!

Tekneye ara bakım yapmak amacıyla birkaç gündür marinadayız. Bugün de rüzgar tatlı-sert, sağanaklarda (ara rüzgar) 25 deniz mili esiyor. Böyle bir rüzgarda 58 ft.lik bir çift gövde (katamaran) yanaşmak istiyor. İskeleden deniyor, olmuyor; sancaktan deniyor, savruluyor; t’nin içine girmek istiyor, yer yok! Aletin 2 metre borda yüksekliği var, hesap edin.

Nihayetinde kıçtan kara, rüzgarı iskele başomuzluktan alarak boş olan yere doğru tornistan verdi. Bu sefer de rüzgar teknenin burnunu sancağa atınca yengece benzedi. İskele koltuk halatını alacak olan Osman, yardımcı olmak amacıyla bağlı olan teknenin başına koştu, beklemeye başladı. Hal öyle olunca biz de yardıma gittik. Neticede halatı alacak da iskelede kime atacak? Bu arada sert bir sağnak ile koca katamaran sancaktaki tekneye yaslandı. Yapacak tek şey halatlarla tekneyi yanaştırmak. Anladığımız kadarıyla teknede Kaptan dışında sadece bir kişi daha denizci, gerisi turist! Hepsi İspanyol ama İngilizce bilen bir Kaptan. Benhür iskele kıç halatta, Özkan -diğer görevli genç- sancak kıç halatta, biz seyirciler yerimizi almış bekliyoruz. Tonozların acilen kastırılıp voltalanması (teknede koçboynuzuna bağlanması) lazım. Ama nerdeee? Baktı Kaptan ekip fos, bıraktı dümeni, koştu tonoza! İşte felaketin başlangıcı da o oldu zaten…

Tekne başıboş kalınca önce sancak ayağını yasladı iskeleye. Çektiler tonozu, kurtardılar. Bu sefer de iskele ayağı boşta kaldı, yavaş yavaş iskeleye doğru gelmeye başladı. Komşu teknelerden bir başka Kaptan da çıplak ayağıyla, en az 20 tonluk koca katamaranı, ittirmeye kalkmaz mı? Tabi ayak çıplak, zemin ıslak, kay, tekneyle iskele arasına düş. Bir Türk dünyaya bedel ya, amca ısrarcı, bu seferde kafasıyla ittirmeye çalışıyor tekneyi. O ittiriyor, tekne basıyor, ben bastım çığlığı, Benhür bağırıyor “çık aradan sıkışacaksın” diye. İnsanlar koşuyor yanımıza. Yok amca ısrarcı, ezilecek kafası gözümüzün önünde. Çığlıklara daha fazla dayanamayan amca sıyırdı kendini aradan, lakin bırakmıyor işin ucunu, bu seferde yandan tutundu tekneye, ayağıyla iskeleyi ittirmeye çalışıyor. Tabi karizma fena çizildi ya, kurtarmaya çalışıyor! Neyse baktı olmuyor, birilerinin yardımıyla çıktı iskeleye.

Demek ki neymiş:

– Çıplak ayak asla dolaşılmamalı

– Ayakla hiçbir şekilde tekne ittirilmemeli

– Ne kadar kuvvetli olursanız olun, her tekneye güç yetmeyebilir

– Kaptan asla dümeni bırakmamalı

– Her yanaşma ve ayrılma yeni bir tecrübedir.

Sevgilerimizle…

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.