Pendik Boat Show 2010’dan Selamlar…

Sevgili Kaptanlarım,

Fuar sezonu açılınca biz de düştük yollara. Sitemleri duyar gibiyiz, “niye haberimiz olmadı, biz de geleydik, madem İstanbul’a geldiniz keşke görüşeydik”… Ancak bizimle fuar gezmek zordur açılınca girer, kapanırken kışalanırız! Ayaklarımıza kara sular iner, bazen açlıktan bayılırız. Bir tekneye girip çıktığımızda beklemekten yorgun düşmüş kızgın yüzler karşılar bizi. Hal böyle olunca sessiz sedasız gider, yakında bir otel bulur, 2-3 gün kalır Ankara’ya döneriz.

Bu sabah da yine erkence bir vakit döndü lastikler. Öğle saatleriydi Pendik’e vardığımızda. Yol kenarlarına kadar taşmış arabalar, içeriyi görmeden bile, geçen yıldan çok daha farklı geçeceğinin göstergesiydi bizim için. Marinanın hizmet binaları kiralanmış, birçok dükkan açılmış, sıra sıra restoranlar marinadan çok alışveriş merkezi havası katmışlardı. Sanılmasın ki beğenmedik, gayet keyifliydi.

Fuar davetiyeleri bu ayki tüm dergilerde mevcuttu. Biz de kapmış birkaç tane arkasını doldurmuş, içeri rahatça girmiştik. Benim bu konudaki tek eleştirim davetiyelerin tek seferlik olması. 3 gün giriş yapacağız ve bu 3 gün içinde aynı formları doldurup, aynı davetiyeleri vereceğiz. Son derece mantıksız.

Bu fuarın en önemli özelliği deniz üzerinde gerçekleştiriliyor olması. Dolayısıyla yan sanayinin katılımı her yıl Şubat ayında CNR’da gerçekleştirilen İstanbul Boat Show’a göre çok çok kısıtlı ama varsın öyle olsun. Tekneleri donanımlarıyla birlikte suda görmek bambaşka.

Bu yarım gün zarfında gezdiğimiz tekneler Bavaria 55, 45, 32, Musty 72 (Ankara üretimi), Beneteau 46, 40, Antares 36, Lagoon 38, 40, Elan 51, 38 ve Kybele-Uluburun Batığı’dır. Tabi yazdığım bu markaların başka modelleri de sergilenmekteydi, yanıltıcı olmasın. Geriye Dufour, Jeanneau gibi başka yelkenli markalarıyla, vakit ayırırsak birkaç motoryat kalıyor.

Çok detay verip sizleri sıkmak istemiyorum. O yüzden özetlemek gerekirse Bavaria 55 hayal kırıklığı yaratırken 45’i daha iyi bulduk. Beneteau’nun işçiliği Jeanneau’yu da, Bavaria’yı da sollamış. Elan yine liste başı ama 51’de bazı noktalar Benhür’ü kızdırdı! Lagoon 38 ve 40 son derece keyifli ve ferah katamaranlar. Hangi konuda eleştirirsek eleştirelim Musty Ankara’nın gurur kaynağı!

Yarın biraz malzemecileri de gezmeyi planlıyoruz. Yine paylaşımda bulunmaya çalışacağım. Şimdilik yayınımız sona eriyor. Bağlantıda sorun olursa, bu mail’i sabah almak durumunda kalabilirsiniz.

Hava bugün için yağış vermesine rağmen yağışsız ve oldukça sıcaktı. Yarın çok bulutlu ama serin olacamışk. Cumartesi için açık veriyor. Gelmek isteyenlere duyurulur…

Sağlıcakla kalınız!

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.